Odzysk i zagospodarowanie biogazu składowiskowego

Drukuj PDF

Na wysypisku w RZUOK w Machnaczu znajduje się instalacja do ujęcia oraz gospodarczego wykorzystania biogazu składowiskowego. W skład instalacji wchodzą:

  1. studnie odgazowania dostosowane do poboru biogazu z odpadów składowanych od roku 1995 w starej niecce,
  2. instalacja gazociągów zbiorczych oraz przesyłowych,
  3. stanowisko spalania biogazu z pochodnią,
  4. generator prądu wraz z blokiem cieplnym.

W wyniku spalania biogazu składowiskowego w generatorze prądu wytwarzana jest energia cieplna oraz energia elektryczna. Energia elektryczna wykorzystywana jest do zasilania urządzeń RZUOK. Natomiast ciepło odpadowe powstające jako produkt uboczny w generatorze prądu, kierowane jest do bloku cieplnego i dalej jako czynnik grzewczy kierowany jest do sieci grzewczych w obiektach RZUOK oraz do tuneli foliowych. Nadmiar biogazu, który nie zostanie wykorzystany w generatorze prądu jest spalany w pochodni.

Celem zagospodarowania ciepła produkowanego w generatorze prądu, na terenie zakładu wybudowano dwa tunele foliowe w których odbywa się produkcja roślin ozdobnych, które sprzedawane są na rynku lokalnym.


 

Global


Przedsiębiorstwo „Saniko” kolejny raz znalazło się w gronie laureatów prestiżowego konkursu „HIT Regionu Kujawsko – Pomorskiego”.

Global


Wśród nagrodzonych przedsiębiorstw juz po raz kolejny znalazło się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Saniko" Sp. z o.o.


 

---hp---