Inwestycja PGK Saniko zakończona
W grudniu zakończyła się prowadzona od blisko dwóch lat przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” inwestycja pn. „Modernizacja linii sortowniczej w RIPOK
w Machnaczu oraz doposażenie PSZOK we Włocławku”. Projekt ten został dofinansowany
z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach działania 2.2. „Gospodarka odpadami komunalnymi” oś priorytetowa II „Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.
Zakończona inwestycja, ma ogromne znaczenie dla zapewnienia prawidłowej gospodarki odpadami, pozwalającej na zwiększony odzysk surowców wtórnych nadających się do recyklingu. Zakres robót podzielony był na trzy zadania, z których dwa przeprowadzone zostały w zakładzie w Machnaczu, a trzecie na terenie bazy przy ul. Komunalnej we Włocławku. Pierwsze z nich czyli rozbudowa i modernizacja hali sortowni w RZUOK w Machnaczu zakończyło się pod koniec 2020 roku. Wykonawca dokonał rozbudowy istniejącej hali sortowni w tym także demontażu istniejącej linii sortowania odpadów. Ponadto remontowi poddano wszelkie istniejące elementy konstrukcji stalowej, dach oraz elementy instalacji sanitarnej, elektrycznej, przeciwpożarowej i telewizji przemysłowej. Powierzchnia obiektu
po modernizacji zwiększyła się, aż o 704 m2.
W grudniu bieżącego roku zakończyło się zadanie drugie, podczas którego hala sortowni wyposażona została w pełni funkcjonalną linię technologiczną, wraz z wszystkimi elementami pozwalającymi na dużo bardziej efektywne sortowanie odpadów, a tym samym odzysk większej ilości surowców wtórnych w lepszej jakości. Zadanie to podzielone zostało na dwa etapy. W pierwszym etapie hala wyposażona została w linię technologiczną, w skład której weszły m.in. takie elementy jak: rozrywarka do worków, sito bębnowe, 5 kabin sortowniczych, separator optyczny papieru, separator optyczny tworzyw sztucznych czy separator balistyczny. W drugim etapie, hala doposażona została w kolejne moduły zapewniające efektywniejszą segregację surowców wtórnych: separator optyczny folii, 3 separatory optyczne tworzyw sztucznych, separator optyczny frakcji wysokokalorycznej, separator metali nieżelaznych, kabina sortownicza metali nieżelaznych i przenośniki taśmowe do transportu odpadów. Wymieniona została też kabina tworzyw sztucznych 3D.
Trzecie z zadań, modernizacja i doposażenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych we Włocławku realizowane było niezależnie od postępu prac w Machnaczu.
W tym etapie przeprowadzone zostały roboty remontowo-budowlane mające na celu przystosowanie PSZOK do nowej funkcji czyli punktu naprawy i wymiany rzeczy używanych.
W punkcie znajdować się będą rzeczy po drobnych naprawach oraz dostarczone do punktu jako sprawne, a także książki dostarczone przez mieszkańców. Zaprojektowany został również portal internetowy dzięki któremu mieszkańcy, po uruchomieniu, będą mogli sprawdzić czy w punkcie znajdują się rzeczy, które mogłyby ich zainteresować i zostać przez nich wykorzystane.
Całkowity koszt realizacji projektu: 36.942.788,85 zł
Wysokość dofinansowania: 15.305.504,75 zł, różnicę w wysokości 21.637.284,10 zł Spółka zobowiązana jest pokryć z własnych środków.