Proces kompostowania odpadów organicznych przebiega w komposterze typ 16 o wydajności 2000 Mg/rok. Jest to urządzenie mobilne i zautomatyzowane charakteryzujące się trzy dobowym cyklem kompostowania odpadów. Kompostowaniu podlegają czyste odpady organiczne, pochodzące z dualnej zbiórki odpadów (tzw. frakcja mokra z dualnej zbiórki odpadów tj. trawa, liście, rozdrobnione gałęzie, pochodzące z pielęgnacji zieleni komunalnej, odpady z targowisk i bazarów, resztki żywności itp.) oraz ustabilizowane osady ściekowe z małych, wiejskich oczyszczalni ścieków. Wyprodukowany w komposterze kompost docelowo będzie wykorzystywany jako polepszacz glebowy i przeznaczony na potrzeby własne zakładu.
Uszlachetnianie przekompostowanej masy organicznej odbywa się w sekcji uszlachetniania kompostu w skład której wchodzą:
- Rozdrabniacz walcowy DW 3060 -zakres rozdrabniania: gałęzie do średnicy max 40cm, palety i skrzynie drewniane, korzenie, odpadki drzewne, plastikowe beczki, odpady wielkogabarytowe, materace, dywany itp.
- Przesiewacz SM 518 – zakres przesiewania następujących materiałów; kompost i biokompost, odpady zielone, kora ogrodowa, odpady drzewne, piasek/żwir itp.
- Rozdrabniacz AK 565 – zakres rozdrabniania materiałów: odpady zielone, odpady ogrodnicze i parkowe, krzewy i gałęzie, bioodpady, palety i skrzynie drewniane, odpady z drzew i korzeni itp.
- Tiger HS10 S.N. 101 – separator przeznaczony do oddzielania frakcji organicznej odpadów komunalnych pochodzących ze zbiórki selektywnej od opakowań plastikowych, papierowych czy kartonowych.
Eksploatacja pryzmy energetycznej
Odpady organiczne wyselekcjonowane jako frakcja drobna i średnia podsitowa, z linii sortowniczej L1 ze względu na dużą zawartość zanieczyszczeń nie jest materiałem, który można wykorzystać do produkcji kompostu. W celu zagospodarowania odpadów organicznych pochodzących ze strumienia zmieszanych odpadów organicznych i uniknięcia składowania tych odpadów na składowisku zastosowano proces biodegradacji tych odpadów w pryzmie energetycznej.
Dzięki zastosowanej metodzie w sposób kontrolowany zachodzi proces mineralizacji, w wyniku którego powstaje materiał inertny, który zostanie wykorzystany na przesypki sanitarne oraz warstwy rekultywacyjne. Biogaz powstający w wyniku mineralizacji jest ujmowany dzięki zamontowanym studniom odwadniająco-odgazowującym i wykorzystywany jako paliwo w generatorze energii elektrycznej.
Zalety zastosowanego procesu kompostowania:
- uzyskanie wartościowego produktu w postaci kompostu,
- pelna higienizacja odpadów organicznych,
- zmniejszenie o ok. 30-50% ilosci odpadów kierowanych na skladowisko,
- prosta tradycyjna technologia, realna do stosowania i uzasadniona ekonomicznie.